Instytut Kosmetologii

Strona główna » Zabiegi » Usuwanie włókniaków
Strona główna » Zabiegi » Usuwanie włókniaków

Zabieg elektrokoagulacji – sposób na usuwanie włókniaków i prosaków?

Elektrokoagulacja nazywana jest termolizą lub diatermią chirurgiczną, która wykorzystują wysoką częstotliwość prądu do usuwania zmian skórnych m.in: usuwanie włókniaków i usuwanie prosaków. Nie wszystkie zmiany skórne kwalifikują się do usunięcia za pomocą zabiegu elektrokoagulacji. Dlatego niezbędna przed zabiegiem jest konsultacja ze specjalistą, który zakwalifikuje dany problem do zabiegu lub skieruje do lekarza dermatologa. Zabieg zalecany jest, gdy zauważymy występowanie:

  • Brodawek płaskich
  • Brodawek łojotokowych
  • Rubinek
  • Plamek Campbella
  • Naczyniaków gwieździstych
  • Prosaków
  • Włókniaków

Warto tez wiedzieć, że dzięki elektrokoagulacji możliwe jest zamykanie drobnych naczynek krwionośnych.

Zachęcamy do bezpłatnej konsultacji już na najwcześniejszym etapie pojawienia się zmian skórnych, ponieważ niektóre schorzenia jak np. brodawki rozprzestrzeniają się na sąsiadujące miejsca. Wcześniejsze zdiagnozowanie pozwoli na uniknięcie dodatkowych zabiegów, zadbanie o odpowiednią estetykę ciała oraz oszczędność czasu.

Co to są włókniaki i prosaki?

Włókniaki są niegroźnymi zmianami nowotworowymi i usuwamy je zazwyczaj ze względów estetycznych, ponieważ nie zagrażają naszemu życiu lub zdrowiu. Nie powinniśmy też zaobserwować żadnych niepokojących reakcji np. swędzenie czy pieczenie zmian.Usuwanie włókniaków jest mało bolesne, a efekty widoczne są bardzo szybko.

Natomiast prosaki często mylimy z trądzikiem, ponieważ przypominają małe białe krostki, których nie jesteśmy wstanie wycisnąć. Widzimy je na naszej skórze zazwyczaj w grupkach lub kilka na danym obszarze. Prosaki również nie powinne dawać żadnych nieprzyjemnych objawów takich jak: swędzenie czy pieczenie. Możemy zapobiegać powstawaniu prosaków po przez regularne peelingi skóry oraz stosowanie kwasów – odblokowuje to pory i zapobiega zapychaniu naszej skóry.

Na czym polega zabieg elektrokoagulacji (usuwanie włókniaków)?

Zabieg elektrokoagulacji zalecamy do usuwania nie groźnych, nieestetycznych zmian skórnych np. usuwanie włókniaków czy usuwanie prosaków za pomocą prądu wysokiej częstotliwości. Podczas zabiegu wytwarza się ciepło które uszkadza – koaguluje białka znajdujące się w tkankach: włókniaków, brodawek płaskich, punktów rubinowych czy brodawek łojotokowych. Podczas zabiegu wytwarza się bardzo wysoka temperatura. Do zabiegu wykorzystujemy certyfikowany specjalistyczny sprzęt oraz JEDNORAZOWE IGŁY – zachowujemy najwyższe standardy dotyczące sterylności zabiegu. Zabieg elektrokoagulacji wykonujemy bez ingerencji chirurga oraz bez naruszenia struktury tkanek, które znajdują się w  pobliżu poddawanego miejsca zabiegu. Z takim podejściem nie musimy się obawiać pojawienia się blizn czy przebarwień pod warunkiem, że zadbamy o naszą skórę w odpowiedni sposób po zabiegu.

Czy zabieg elektrokoagulacji jest bolesny – usuwanie włókniaków?

Zabieg niestety nie jest bezbolesny, może powodować uczucie dyskomfortu lub delikatnego pieczenia, jednak warto pamiętać, że bolesność zabiegu uzależniona jest od wielkości zmiany, umiejscowienia oraz indywidualnych predyspozycji do odczuwania bólu. U jednej osoby ból jest nieodczuwalny, a u innej już tak. Do małych zmian nie stosujemy znieczulenia, ponieważ pacjent odczuwa lekkie ukłucia, a w przypadku większych zmian towarzyszy uczucie gorąca.

Po zabiegu możemy zaobserwować zaczerwienie, mała opuchliznę czy rumień jednak skutki uboczne wraz z gojeniem się będą systematycznie zmniejszać. Bezpośrednio po zabiegu skóra, może być bolesna jednak po około 3-4 godzinach objawy znikają. Zabieg można wykonać o dowolnej porze, ponieważ nie koliduje z codziennymi obowiązkami.

Jakie są przeciwwskazania do zabiegu?

Zabiegu nie możemy wykonać, gdy u pacjenta występuje co najmniej jeden problem opisany poniżej:

  • Pacjent posiada rozrusznik serca lub pompę insulinową, ponieważ zabieg wykorzystuje prąd elektryczny, który może wpłynąć na posiadany rozrusznik serca
  • Ciąża i karmienie piersią
  • Zmiany bakteryjne w miejscu zabiegowym
  • Zły stan zdrowia
  • Nie gojenie się ran
  • Świeża opalenizna
  • Uczulenie na prąd
  • Świeżo wykonane zabiegi złuszczające oraz medycyny estetycznej, konieczne jest poinformowanie kosmetologa o przebytych w ostatnim czasie zabiegach
  • Skłonność do przebarwień i bliznowaceń.

Miejsce, na którym przeprowadzać będziemy zabieg elektrokoagulacji nie powinno być uszkodzone, a stan zdrowia pacjenta powinien być dobry – brak gorączki, kataru, osłabienia. Kosmetolog może odmówić wykonania zabiegu gdy 3 tyg przed zabiegiem pacjentka stosowała ostrzykiwanie wypełniaczami w miejscu, na którym przeprowadzić mamy zabieg.Cukrzyca, zaburzenia krzepnięcia krwi, problemy z krążeniem również są przeciwwskazaniem, ponieważ utrudniają gojenie się ran.

Usuwanie włókniaków – ile trwa zabieg?

Czas wykonywania zabiegu np. usuwania włókniaków uzależniony jest od ilości zmian na skórze. Jeżeli zmian jest bardzo dużo rozkładamy zabiegi na kilka sesji, jednak zazwyczaj jeden zabieg nie przekracza 30 min. Natomiast w przypadku wykonania zabiegu na drobnej zmianie czas może wynieść około 5 min.

Jak wygląda zabieg, jak wygląda skóra po zabiegu oraz jak pielęgnować skórę po zabiegu?

Kosmetolog przeprowadza konsultacje i kwalifikuje pacjenta do zabiegu. Jeżeli nie ma przeciwwskazań możemy przejść do usuwania zmian skórnych.

Specjalista oczyszcza i dezynfekuje miejsce zabiegowe, następnie aparaturę i małą igłę przez którą przepływa prąd o wysokiej częstotliwości ścina zmianę skórną. Następnie przemywa skórę i nakłada preparat łagodzący.

Skóra po zabiegu jest zaczerwieniona i opuchnięta. Po zabiegu pojawiają się również strupki, których nie można zrywać. Zabieg nie wyłącza nas z życia codziennego pomimo tego , że objawy zabiegu widoczne są 1-2 dni. Niestety czasami pacjenci po wykonanym zabiegu zrywają strupki, lub się drapią co może spowodować powstaniem małej blizny lub przebarwienia. Zalecamy po zabiegu smarować poddane miejsce maścią łagodzącą Alantan w celu przyspieszenia gojenia się strupków. Nie wolno nasłoneczniać miejsca poddanego zabiegowi – uczulamy również na ekspozycję słoneczną ‘przez szybę’, a w przypadku gdy miejsca nie da się zasłonić to koniecznie musimy stosować kremy z wysokimi przeciwsłonecznymi filtrami.

Po zabiegu pacjent dostaje dokładną instrukcję wraz ze wskazaniami od kosmetologa jak ma postępować z skórą po zabiegu.

Po jakim czasie należy się zgłosić na kolejny zabieg?

Czasami jest konieczne powtórzenie zabiegu, w szczególności gdy zmian jest dużo. Kolejnym wskazaniem do powtórzenia zabiegu jest sytuacja, gdy u pacjenta nie było możliwe za jednym razem usunięcie zmiany. Nie możemy przeprowadzać zabiegu na uszkodzonej skórze, dlatego bezpieczny odstęp czasu to 3 tygodnie – w tym czasie skóra powinna się zregenerować. 

Jeżeli masz pytania zapraszamy do umówienia się po przez formularz kontaktowy lub telefonicznie na bezpłatną konsultacje na której odpowiemy na wszystkie pytania.
W trosce o naszych klientów zawsze dbamy o przeglądy serwisowe, wykwalifikowaną kadrę oraz pracę na sprzęcie najwyższej jakości